EEG Biofeedback – czym jest?

EEG Biofeedback jest innowacyjną metodą, która polega na treningu pracy mózgu. Wykorzystuje ona biologiczne sprzężenie zwrotne. EEG Biofeedback to dostarczanie trenującej osobie informacji o zmianach, zachodzących w aktywności mózgu. Trenujący ma wówczas możliwość uczenia się tego, jak świadomie zmieniać wzorce pracy własnego mózgu. Podczas treningu wykorzystuje się to, iż mózg wytwarza fale rejestrowane przez specjalny aparat EEG. Biofeedback oparty jest na zasadzie warunkowania.  

Dla kogo jest EEG Biofeedback?  

Tego rodzaju treningi zalecane są zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym osobom. U dzieci i młodzieży pomagają nie tylko w poprawieniu wyników w nauce szkolnej, poprzez polepszenie koncentracji, czy zwiększenie szybkości uczenia się, ale także mogą usprawnić funkcjonowanie osób z nadpobudliwość psychoruchową, zaburzeniami emocjonalnymi, czy spektrum autyzmu. Wykonując konkretne zadania w programie komputerowym, uczą się, w jaki sposób pozytywnie przekształcać wzorce wytwarzanych fal mózgowych. Metoda ta pomaga także dorosłym. Specjalnie dostosowane pod daną osobę protokoły mogą wspomóc walkę m.in ze stresem (także tym przewlekłym), wypaleniem zawodowym, depresją, lękami, czy zaburzeniami snu. Jakość życia w dużej mierze zależy od funkcjonowania mózgu człowieka, dlatego należy o niego dbać.  

Jak wygląda sam trening Biofeedback EEG?  

Wbrew pozorom, procedura nie jest trudna. Zanim rozpocznie się treningi ważne jest aby wykonać mapę QEEG, która pomoże określić nad jakimi obszarami należy pracować. Trening trwa około 50 minut i odbywa się minimum 2 razy w tygodniu. Neuroterapeuta najpierw, zgodnie z ustalonym wcześniej protokołem, przymocowuje do głowy i uszu (za pomocą specjalnego żelu) elektrody. Elektrody zczytują sygnał fal mózgowych, który jest następnie wzmacniany, zmieniany i filtrowany przez oprogramowanie. Co robi trenujący?  Siedząc w wygodnym fotelu obserwuje ekran telewizora, na którym widzi grę, animację lub film. Jego zadanie polega na wzbudzeniu w sobie określonego stanu (np. skupienia) tak by osiągnąć ustalony cel gry (np. samochód ma jechać jak najszybciej i po linii prostej). Analogicznie sytuacja wygląda przy oglądaniu filmów. Niewłaściwy stan będzie powodować zatrzymywanie się bądź zakłócenia filmu. Dla pacjenta i jego mózgu to informacje zwrotne o tym czy pracuje we właściwy sposób. Neurofeedback dzięki zastosowaniu gier i filmów jest metodą, która nie tylko uczy mózg sprawniejszej pracy, ale jest przy tym ciekawa i wciągająca! Dzięki temu nadaje się ona nie tylko dla zaangażowanych dorosłych, ale też dla dzieci, które nie zawsze lubią chodzić na zajęcia dodatkowe. 

Jakie są pozytywne skutki EEG Biofeedbacku?  

EEG Biofeedback może mieć wpływ na wiele obszarów pracy mózgu, a ich lista jest bardzo długa. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:  

● poprawa koncentracji;  

● zwiększenie szybkość myślenia i przyswajania wiedzy; 

●obniżenie poziomu stresu i lęku; 

●poprawa snu 

●zwiększenie umiejętności relaksacji 

●większa uważność 

●większa kontrola emocji 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *